Gıda Öğütücüleri

Gıda Öğütücüleri

Öğütücüler, yüksek seviyede dönüş hızları ile pek çok gıda ürününün öğütülmesi için uygundur. Bu gıda ürünleri arasında nane, şeker, kekik, karabiber, kuruyemiş, bakliyat ve aktariye ürünlerini sayabiliriz. Hemen hemen hemen her türlü gıda ürününün ufalanmasını sağlamak için kullanılan öğütücüler, gıdaları iki farklı şekilde öğütebilmektedir. Bunlardan ilki gıdaların tamamıyla un kıvamına getirilmesi, diğeri ise ince tanecikli olarak öğütülmesidir.

Öğütücüler Nasıl Çalışır ?

Gıda öğütücü makinelerin işlem yapabildiği ürün yelpazesinin oldukça geniş olduğunu daha önce de belirtmiştik. Hayvan yemleri, tahıllar, elenmiş toprak, kurutulmuş meyve ve bitki kökleri gibi daha pek çok ürün üzerinde öğütme işlemi yapabilen bu makinelerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. öğütücüler, genellikle üç bıçaklı kırma sisteminden meydana gelmektedir. Bu bıçaklar arasında bulunan ilk bıçak, ürünün aşağıya doğru itilmesine yardımcı olur. İkinci bıçak ise kırma işlemini gerçekleştirir. Bir diğer bıçak olan üçüncü bıçak ise altta biriken ürünleri tekrar ikinci bıçağa doğru iter ve kırma işleminin verimli olarak gerçekleştirilmesini sağlar. Bu sayede gıda öğütme işlemi oldukça kısa süre içerisinde tamamlanmış olur.

Öğütücü Özellikleri

Gıda öğütücülerin hemen hepsi üç bıçaklı kırma sistemine sahiptir. Kapaklarında emniyet switch bulunan bu ürünlerin kapağının açılması durumunda öğütücü durmaktadır. Bu sayede hem güvenlik sağlanmış olur hem de makinede öğütülen gıdaların etrafa saçılması engellenmiş olur.

Gıda öğütücülerin üzerinde zaman ayarı bulunmaktadır. Zaman ayarı sayesinde ürünün öğütme zamanı oldukça basit bir şekilde programlanabilmektedir. Kapasite olarak farklılık gösteren bu ürünler; 100 gr, 1500 gr, 2200 gr ve 3000 gr benzeri kapasitelerde çalışabilmektedir. Ancak 500 gr üzerinde öğütme işlemi gerçekleştirebilen öğütücüler de ise devrilir beşik sistemi bulunmaktadır. Devrilir beşik sistemi sayesinde öğütme sırasında ürünler çok daha hızlı bir şekilde öğütülebilmektedir. Bunun yanında ürünlerin boşaltımı sırasında da bu sistem büyük kolaylık sağlamaktadır.

Öğütücü makinelerin devir hızı ne kadar yüksek olursa öğütme işlemini de o kadar hızlı yaparlar. Bu makineler genel olarak 28000 devir hızında çalışırlar. Siz de bu makineler ile ilgili bilgi almak ve gıda öğütücü fiyatlarını öğrenmek için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla